مدرسه دیابت گابریک

آموزش خودمدیریتی دیابت

(DSME) Diabetes Self-Management Education

جهت شرکت در کلاس با شماره 82433-021 تماس بگیرید

توجه: برنامه آموزشی، مکمل کار پزشک می باشد و هیچ گونه مداخله ای در درمان دارویی و تجویز پزشک انجام نمی گیرد.

اهمیت آموزش دیابت

آخرین تحقیقات انجام شده بیانگر این هستند که:

 • آموزش مدیریت شخصی در افراد مبتلا به دیابت قادر است تا مقدار ای‌وان‌سی (HbA1C) را به طور متوسط 1/5 درصد (2/5-0/8) کاهش دهد. این مقدار کاهش می تواند تقریبأ 50 درصد از خطر بروز عوارض دیابت بکاهد.
 • مداخلات آموزشی که جنبه های فرهنگی جامعه را نیز مد نظر قرار می دهند، کاهش بیشتر و طولانی تری در HbA1C ایجاد خواهند کرد.
 • شرکت در جلسات آموزشی در افرادی که دیابت دارند باعث کاهش دفعات و هزینه های بستری در بیمارستان می شود.
  آموزش مدیریت شخصی دیابت از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است و فوائد آن بر هزینه ها غلبه دارد.
 • افراد دیابتی که آموزش دیده اند، نه تنها مراجعه مستمری به پزشک خود دارند بلکه با انگیزه بالاتری دیابت خود را کنترل می کنند و در نتیجه از کنترل بهتری نیز برخوردار می شوند.

هر فرد دیابتی پس از شرکت در دوره آموزشی:

 • با اصول مدیریت شخصی دیابت آشنا می شود.
 • یاد می گیرد تغذیه مناسب و وزن ایده آل برای او چیست.
 • درک می کند که فعالیت بدنی چه تأثیری بر کنترل قند، کاهش وزن و پیشگیری از عوارض دارد.
 • با نکات مهم در استفاده از قرص و تزریق انسولین آشنا می شود.
 • با مراقبت های لازم جهت پیشگیری و تشخیص به موقع عوارض آشنا می شود.
 • روش صحیح استفاده و تفسیر نتایج قند خون با دستگاه تست قند خون و یا سنسور قند خون را فرا می گیرد.
 • پاسخ بسیاری از سؤالات خود در مورد دیابت را می یابد و وقت پزشک معالج صرف مسائل مهم بیماری می شود.

آموزش، کلید درمان

مطابق تجارب ما در مدرسه دیابت گابریک، افراد دیابتی به سه گروه تقسیم می شوند:

گروه اول کسانی هستند که اساسا نسبت به سلامتی و دیابت خود بی تفاوت هستند. آنها عموما هیچ اقدامی برای کنترل قند خونشان انجام نمی دهند. نه به دکتر مراجعه می کنند، نه آزمایش می دهند، نه ورزش می کنند، نه تغذیه سالم دارند. بالا بودن قند در طول چندین سال عوارض خطرناکی را قطعا برای آنها به دنبال خوهد داشت. آنها زمانی به فکر کنترل دیابت می افتند که یا چشم خود را از دست می دهند، یا سکته می کنند، یا کلیه شان از کار می افتد یا پایشان زخم شده و مجبور به قطع آن می باشند… بسیار بسیار زیادند افرادی که پشیمان می شوند چرا زودتر به فکر نیفتاده بودند. چرا با کمی توجه دیابت را مهار نکرده بودند. در حالی که کنترل دیابت ساده تر از این حرفها بود …

گروه دوم افرادی هستند که در ظاهر دیابت خود را کنترل می کنند. مثلا به پزشک مراجعه کرده اند، قرص می خورند یا انسولین می زنند. آنها چنین تصور می کنند که قرص خوردن و یا انسولین زدن به تنهایی کافیست. تصور می کنند با خوردن داروهای گیاهی قندشان کنترل می شود. بر این باورند که چون خیلی ورزش می کنند و یا رژیم سخت دارند، قندشان کنترل می شود. به عبارت دیگر این افراد به اشتباه تصور می کنند که قند خود را کنترل می کنند. خوردن قرص، ورزش، مراجعه به پزشک، تغذیه صحیح و … هیچکدام به تنهایی برای مهار کردن واقعی دیابت کافی نیست. به علت نداشتن آگاهی صحیح از چگونگی کنترل واقعی دیابت، عمده افراد کشور ما در این گروه قرار دارند. متاسفانه این افراد نیز با گذشت زمان دچار عوارض خواهند شد. اگر یاد بگیریم چه کنیم، کنترل دیابت ساده تر از این حرفهاست …

گروه سوم افرادی هستند که:

 • با شرکت در کلاسهای آموزش دیابت و اختصاص وقت کمی به این موضوع، دیدگاه جدیدی در برخورد با دیابت پیدا می کنند و انگیزه پیدا کرده تا اقدام به کنترل صحیح بنمایند.
 • به درستی بین دارو، ورزش و تغذیه خود تعادل برقرار می کنند. میدانند چه میزان ورزش کنند، چه مقدار غذا و از چه غذاهایی بخورند.
 • با اندازه گیری قند خون در منزل، تلاش می کنند تجربه خود و بدن خود را در خصوص تاثیر قند بهتر بشناسند. * کلیه قند هایشان در محدوده هدف می باشد.
 • به پزشک خود مراجعه مستمری دارند.
 • برای انجام آزمایشها و معاینات دوره ای و پیشگیرانه دیابت، به آزمایشگاه و متخصصان مربوطه مراجعه می کنند.

شما اکنون در کدام گروه قرار دارید؟

لحظه ای تامل کنید و بررسی نمایید که هم اکنون شما در کدام گروه مذکور قرار دارید؟ منطق به ما حکم می کند که خود را در گروه سوم قرار دهیم. ولی به راستی چگونه می توانیم به این هدف برسیم؟ یک دیابتی موفق که در گروه سوم قرار دارد چون:

 • قندهای ناشتای کمتر از 130 و قند های دو ساعت بعد از غذایش کمتر از 180 می باشد.
 • آزمایش ای‌وان‌سی HbA1C را هر سه ماه انجام می دهد و نتیجه آن کمتر از 7% می باشد.
 • با هر بار انجام این آزمایش برای معاینه به پزشکش مراجعه می کند.
 • چربی و فشار خون کنترل شده دارد.
 • مصرف سیگار را محدود می کند.
 • برای معاینه شبکیه هر سال به متخصص چشم پزشک مراجعه می کند.

چرا آموزش کلید درمان دیابت است؟

مهم نیست که هم اکنون در کدام گروه قرار دارید، مطمئن باشید شما هم می توانید در گروه سوم قرار بگیرید. رمز ورود به گروه سوم این است که دیابت را بشناسیم درمورد آن آموزش ببینیم، برای مدیریت دیابت انگیزه پیدا کنیم و گام برداریم!

مطابق شواهد علمی، آموزش فرد دیابتی به طور چشمگیری از بروز عوارض جلوگیری می نماید. مطابق استاندارد فدراسیون بین المللی دیابت، هر فرد دیابتی باید در سال 15 ساعت آموزش ببیند. ناگفته نماند که آموزش حتی در حد 1 ساعت هم تاثیر چشمگیری در شما خواهد داشت.

شرکت در کلاسهای آموزشی دیابت، برای شما کلیه شرایط را فراهم می سازد. به شما فلسفه دیابت را یاد می دهد. به شما اصول تغذیه صحیح را می آموزد. به شما یاد می دهد که چگونه می توان با داشتن یک رژیم نسبتا آزاد، قند را کنترل نمود. به شما انگیزه می دهد که ورزش کنید. شما را توانمند می سازد که گام بردارید و موفق شوید.

اگر خودتان دیابت دارید، مطمئن باشید که بعد از شرکت در این کلاس ها، انسان دیگری خواهید شد!

اگر پدر و یا مادرتان دیابت دارند، مطمئن باشید، پس از شرکت در کلاس هم از جهت روحی و هم از جهت جسمی بهبود خواهند یافت.

اول: رایگان عضو گابریک شوید!

برای گام نهادن در مسیر سلامتی، کافیست با گابریک تماس بگیرید تا بصورت رایگان به عضویت گابرکی دربیایید و از مشاوره های رایگان و همیشگی گابریک بهره مند شوید.

دوم: در کلاس گابریک شرکت کنید!

برای شرکت در کلاس نیازی نیست به گابریک بیایید! گابریک کلاس های آموزشی را بصورت آنلاین هم برگزار میکند، پس می توانید از شهر خود، از منزل یا محل کار در کلاس گابریک شرکت کنید!

سوم: قندهای سبز داشته باشید!

هر زمان در مورد دیابت سوالی داشتید، از آن ساده نگذرید! با مشاورین گابریک صحبت کنید، یا به سایت گابریک سر بزنید تا پاسخ سوال خود را بیابید. گاهی اوقات کوچکترین نکات می توانند در سبز  ماندن قند خون موثر باشند.

جهت شرکت در کلاس با شماره 82433-021 تماس بگیرید