مدرسه دیابت گابریک

دوره آموزشی فرزندان دیابتی

کلاس های آموزشی فرزندان دیابتی به صورت دوره آنلاین برگزار میگردد.

جهت شرکت در کلاس های آنلاین با شماره 82433-021 تماس بگیرید

ماجراهای کیپو

مخصوص کودکان 7 تا 12 سال

تولد شیرین

مخصوص کودکان 7 تا 12 سال

زنگ شیرین مدرسه

مخصوص کودکان 7 تا 12 سال

دوره آموزشی ویژه کودکان مبتلابه دیابت نوع یک

کنترل قند خون در کودکان مبتلابه دیابت نوع 1 با چالش‌ها، نگرانی‌ها و سؤالات متفاوتی همراه است. از طرفی موقعیت‌های مانند بلوغ، بیماری، مدرسه، اردو، امتحانات، تعطیلات نوروز، مهمانی و جشن تولد می‌تواند سبب تشدید این چالش‌ها و نگرانی‌ها شود. گاهی اوقات مدیریت این شرایط در کنار دیابت به حدی پیچیده می‌شود که نه‌تنها کنترل قند خون به‌خوبی انجام نمی‌شود بلکه ممکن است بر روی روابط والدین و کودکان تأثیرگذار باشد و سبب بحث و مشاجره در خانواده و یا عدم همکاری کودک با والدین شود.
در دوره‌های آموزشی ویژه کودکان، در محیطی آرام و دوستانه اصـول مدیریـت دیابـت، مهارت‌های حـل مسـئله، تصمیم‌گیری درسـت و آگاهانـه به کودکان آموزش داده می‌شود تا در مدیریت دیابت و کنترل قند بیشتر با خانواده همراهی داشته باشند. یکی از جذابیت‌های این دوره‌های آموزشی حضور کیپو در این دوره‌ها است. هم ذات پنداری و همدلی بین کودکان مبتلابه دیابت نوع 1 و کیپو سبب می‌شود ارتباطی باورپذیر، صمیمانه و عاطفی بین آن‌ها ایجاد شود.

در تمامی دوره های آموزشی کودکان که به آنها مأموریت‌های کیپو گفته می‌شود، کودکان با فیلم، موسیقی، مسابقه، بازی و ابزارهای کمک‌آموزشی و به زبانی ساده با چالش‌های دیابت آشنا می‌شوند. باراهنمایی کیپو و مشاور همتا یاد می‌گیرند که برای حل مسائل کنترل قند، تصمیم‌های صحیح و آگاهانه‌ای داشته باشند.
دوره‌های آموزشی ویژه کودکان یا همان ماموریت‌های کیپو شامل ماجراهای کیپو، تولد کودکان شیرین و زنگ شیرین مدرسه است.

دوره آموزشی ماجراهای کیپو

ماجراهای کیپو

در این دوره برای کمک به فهم کودکان؛ و اینکه لازم است رفتار خود را تحت کنترل داشته باشند و باوجود موقعیت‌های چالش‌انگیز در مدیریت دیابت ثبات داشته باشند؛ از مفهوم استعاره‌ای « راننده اتوبوس» کمک گرفته‌شده است. کودکان در خلال آموزش؛ کیپو و خود را مانند راننده‌ی اتوبوس تصور می‌کنند که در مسیر مدیریت دیابت حرکت می‌کنند اما باید مسافرانی دردسرساز که شامل احساس و افکار ناخوشایند راجع به مدیریت دیابت است را حمل کنند. آن‌ها باید مسیر را دنبال کنند، با دست‌اندازها روبه‌رو شوند و سعی کنند مسافران را آرام کنند اما توسط مسافران از مسیر خارج نشوند. در این مسیر برای آموزش و توانمندسازی کودکان از تابلوهای راهنمایی، چراغ‌راهنما، نقشه راه و تابلوهای تبلیغاتی و… به نشانه‌ی مسئله گشایی و راهبردهای مقابله استفاده‌شده است.

دوره آموزشی تولد کودکان شیرین

تولد کودکان شیرین

یکی از موقعیت‌های پر از چالش برای والدین و کودکان مبتلابه دیابت نوع یک شرکت در مهمانی و یا جشن تولد سایر کودکان و یا خود کودک است. بسیاری از والدین از لجبازی، بهانه‌گیری، عدم همکاری فرزند برای مدیریت قند خون و یا افت قند در زمان جشن و یا افزایش قند خون بعد از مراسم شکایت می‌کنند و کودکان نیز از برخوردهای سخت‌گیرانه والدین شکایت دارند. به همین منظور انجمن دیابت گابریک، از سال 1397 اقدام به طراحی کارگاه آموزشی به نام »تولد کودکان شیرین «کرده است.
در این جشن تولد، کیپو به همراه کودکان دیابتی با چالش‌های مختلفی نظیر احساس خجالت و تفاوت با کودکان دیگر، چگونگی انتخاب خوراکی‌های متعدد و خوشمزه، افت قند و یا قند بالا در حین جشن مواجه می‌شوند. سپس تصمیم می‌گیرند از طریق داستان و بازی، راهکارهای جذابی برای مدیریت قند خون در جشن‌ها و مهمانی‌ها پیدا کنند تا علاوه بر لذت بردن از جشن بتوانند قند خون بهتری داشته باشند.

دوره آموزشی زنگ شیرین مدرسه

زنگ شیرین مدرسه

زنگ شیرین مدرسه درواقع یک کارگاه آموزشی جذاب است که در آن کودکان به همراه شخصیت محبوب خود؛ کیپو؛ با کمک بازی و دیدن فیلم‌های آموزشی مهارت‌های مهمی مانند جرات‌ورزی، دوست‌یابی و حل مسئله را یاد می‌گیرند تا بتوانند با اعتمادبه‌نفس درباره دیابت خود با دیگر دانش آموزان صحبت کنند، سؤالات مربوط به دیابت را پاسخ دهند و ارتباط مؤثر و بهتری را با دوستان خود برقرار کنند و با دیابت در مدرسه به‌خوبی کنار بیایند.