مدرسه دیابت گابریک

دوره آموزشی فرزندان دیابتی و والدین آنها

کلاس های آموزشی فرزندان دیابتی و والدین آنها به صورت دوره آنلاین برگزار میگردد.

جهت شرکت در کلاس های آنلاین با شماره 82433-021 تماس بگیرید

ماجراهای کیپو

مخصوص کودکان 7 تا 12 سال

تولد شیرین

مخصوص کودکان 7 تا 12 سال

زنگ شیرین مدرسه

مخصوص کودکان 7 تا 12 سال

در کنار فرزندم

مخصوص والدین

الفبای کنترل دیابت در مدرسه

مخصوص والدین

دوره آموزشی ویژه کودکان مبتلا به دیابت نوع یک

کنترل قند خون در کودکان مبتلا به دیابت نوع یک می تواند با کلی چالش و استرس های متفاوت برای خانواده همراه باشد. یکی از این چالش های مهم، آموزش اصول کنترل قند خون به کودک و همکاری او با خانواده در این زمینه است. گاهی اوقات این چالش ها به حدی زیاد و یا غیر قابل کنترل می شود که می تواند نتایج معکوسی مانند عدم کنترل قند خون، عدم همکاری کودک با والدین و بحث و مشاجره در خانواده شود مخصوصا زمانی که این مشکلات با موقعیت های مانند مدرسه، مهمانی و تولد همراه می شود.

در دوره های آموزشی گابریک ویژه کودکان سعی بر این شده است که در محیطی آرام و دوستانه اصـول مدیریـت دیابـت، مهارتهـای حـل مسـئله، تصمیم گیـری درسـت و آگاهانـه به کودکان آموزش داده شود. کودکان در کنار همسالان خود همراه با فیلم، موسیقی، مسابقه و بازی با دیابت خود و راه های کنترل آن آشنا می شوند و در نتیجه همکاری بیشتری با خانواده خواهند داشت. حضور کیپو در تمامی دوره های آموزشی ویژه کودکان به جذاب تر شدن آموزش دیابت کمک می کند و از طرفی وجود ابزارهای کمک آموزشی، آموزش را به بازی و سرگرمی تبدیل می کند تا کودکان در قالب بازی بهتر مفاهیم آموزشی و کاربرد آنها را یاد بگیرند.

دوره های آموزشی ویژه کودکان شامل دوره ماجراهای کیپو و کارگاه های توانمند سازی مانند جشن تولد کودکان شیرین و زنگ شیرین مدرسه است.

ماجراهای کیپو

یکی از دغدغه های ما والدینی که فرزند دیابتی داریم آشنایی کردن بچه ها با دیابت  و کنترل قند خون و مهارت زندگی بهتر با دیابت هست.  کیپو قرار هست به شما کمک کنه تا فرزندانتون نه تنها یاد بگیرن چطور قندشون رو کنترل کنن، بلکه بهشون بگه دیابت میتونه یه سکوی پرتاب باشه. 

اگه شما هم فرزند 7 تا 12 سال دارید که با دیابت نوع یک زندگی میکنه حتما تو این کلاس ثبت نام کنید.

اگر میخوای بیشتر با کیپو و ماجراهاش آشنا بشی اینجا کلیک کن

کیپو در لغت‌نامه دهخدا به معنی پروانه و شاپرک است. کیپو اولین شخصیت عروسکی آموزشی دیابت در ایران است که توسط انجمن اطلاع‌رسانی دیابت گابریک و در مردادماه سال 1389، به مناسبت چهارمین سالگرد پایه‌گذاری انجمن خلق و رونمایی شد.

کیپو، موجودی است فضایی که در سیاره قندی‌ها زندگی می‌کند، سرزمینی که ساکنین آن مبتلابه دیابت نوع یک هستند، انسولین تزریق می‌کنند و بااهمیت مدیریت دیابت و خود مراقبتی آن آشنا هستند. کیپو به‌عنوان قهرمان داستان، تصمیم می‌گیرد برای یافتن راهکارهای مدیریت نوسان قند به شکلی داوطلبانه، به زمین و انجمن دیابت گابریک سفر کند و با انجام مأموریت‌هایی جذاب و مهیج با اصول مدیریت دیابت آشنا شود. کودکان مبتلابه دیابت نیز در این مأموریت‌ها با وی همراه می‌شوند تا اصول مدیریت دیابت را در قالب داستان و بازی بیاموزند. انجمن دیابت گابریک در خلق این شخصیت عروسکی دو هدف عمده را دنبال می‌نماید:

 • ایجاد هم ذات پنداری و همدلی بین کودکان مبتلابه دیابت نوع 1 و کیپو
 • آموزش مبانی و مفاهیم دیابت و چگونگی راه‌های مدیریت آن به زبانی ساده، جذاب، قابل‌لمس و کودکانه با کمک کیپو

جهت نیل به این دو هدف، باید بین کودکان و کیپو ارتباطی باورپذیر، صمیمانه و عاطفی ایجاد می‌شد که در این زمینه و با توجه به ساختار ذهنی و تخیل پذیر کودکان، از فضایی سورئال و داستانی استفاده‌ شده است.

به دنبال خلق شخصیت کیپو، از آبان ماه سال 1390 دوره آموزشی به نام «ماجراهای کیپو» توسط انجمن دیابت گابریک طراحی شد که با کمک خیرین و اسپانسرها به شکل رایگان برگزار می‌شود. اولین دوره «ماجراهای کیپو» در تاریخ‌های 18و 25 آبان ماه سال 1390، با حضور 14 کودک مبتلابه دیابت نوع یک به‌صورت حضوری برگزار شد و در حال حاضر برگزاری این دوره‌ها به شکل آنلاین ادامه دارد. دوره آموزشی «ماجراهای کیپو» یک دوره آموزشی 2 جلسه است، جلسه اول با عنوان «شروع ماجراهای کیپو» و جلسه دوم با عنوان «کیپو در سرزمین خوراکی‌ها» است. در هر جلسه مدرس همراه با فیلم، موسیقی، مسابقه و بازی به زبانی کودکانه و قابل‌درک برای کودکان مبتلابه دیابت نوع یک که در رده سنی 6 تا 10 سال هستند، به آموزش اصول مدیریت دیابت و مهارت‌های توانایی حل مسئله، تصمیم‌گیری درست و آگاهانه می‌پردازد.
در این دوره برای کمک به فهم کودکان؛ و اینکه لازم است رفتار خود را تحت کنترل داشته باشند و باوجود موقعیت‌های چالش‌انگیز در مدیریت دیابت ثبات داشته باشند؛ از مفهوم استعاره‌ای “راننده اتوبوس” کمک گرفته‌شده است. کودکان در خلال آموزش؛ کیپو و خود را مانند راننده‌ی اتوبوس تصور می‌کنند که در مسیر مدیریت دیابت حرکت می‌کنند اما باید مسافرانی دردسرساز که شامل احساس و افکار ناخوشایند راجع به مدیریت دیابت است را حمل کنند. آن‌ها باید مسیر را دنبال کنند، با دست‌اندازها روبه‌رو شوند و سعی کنند مسافران را آرام کنند اما توسط مسافران از مسیر خارج نشوند. در این مسیر برای آموزش و توانمندسازی کودکان از تابلوهای راهنمایی، چراغ‌راهنما، نقشه راه و تابلوهای تبلیغاتی و… به نشانه‌ی مسئله گشایی و راهبردهای مقابله استفاده‌شده است و در این خلال به آموزش مفاهیم ذیل می‌پردازد.

سرفصل‌های «شروع ماجراهای کیپو» شامل:

 • آشنایی با مفهوم دیابت
 • آشنایی با دست‌اندازهای دیابت یا همان باورهای اشتباه
 • آموزش مهارت تست قند صحیح
 • آشنایی با اصول ورزش در مدیریت قند خون
 • مدیریت قند خون بالابر اساس تصمیم‌گیری آگاهانه و حل مسئله

سرفصل‌های «کیپو در سرزمین خوراکی‌ها» شامل:

 • آشنایی باهدف تغذیه سالم
 • آشنایی با گروه‌های غذایی
 • آشنایی با انتخاب‌های غذایی سالم و بشقاب سلامتی
 • مدیریت افت قند خون

در پایان این دوره افراد شرکت‌کننده می‌توانند:

 • در مورد دیابت به همسالان خود توضیح دهند.
 • بعضی از باورهای اشتباه را درزمینه دیابت تشخیص دهند.
 • با توجه به شرایط سنی خود، توانایی اندازه‌گیری قند خون را دارند یا حداقل با آن آشنا شده‌اند.
 • با توجه به شرایط سنی خود، توانایی مدیریت افت قند و قند بالا را در لحظه دارند.
 • برای انجام ورزش و مدیریت قند خون در طی آن تصمیم‌گیری کنند و یا درخواست کمک کنند.

تولد کودکان شیرین

یکی از موقعیت‌های پر از چالش برای والدین و کودکان مبتلابه دیابت نوع یک شرکت در جشن تولد سایر کودکان و یا خود کودک است. این چالش گاهی اوقات آن‌قدر سخت و پرتنش می‌شود که مدیریت آن نیز تقریباً ناموفق است. بسیاری از والدین از لجبازی، بهانه‌گیری، عدم همکاری فرزند برای مدیریت قند خون و یا افت قند در زمان جشن و یا افزایش قند خون بعد از مراسم شکایت می‌کنند و کودکان نیز از برخوردهای سخت‌گیرانه والدین شکایت دارند.

به همین منظور انجمن دیابت گابریک، از سال 1397 اقدام به طراحی کارگاه آموزشی به نام «تولد کودکان شیرین» کرده است که در آن کیپو به همراه کودکان 7-12 ساله در جشن تولد شرکت می‌کند. در این جشن، کیپو به همراه کودکان با مشکلات و چالش‌های مختلفی نظیر نگرانی، خجالت و احساس تفاوت با کودکان دیگر، وجود خوراکی‌های متعدد و خوشمزه، افت قند و یا قند بالا در حین جشن مواجه می‌شود و از راه‌های جذاب مثل داستان و بازی به همراه کودکان سعی بر حل این مسائل دارد. این کارگاه آموزشی آنلاین به مدت 2 ساعت برگزار می‌شود.

سرفصل‌های کارگاه « تولد کودکان شیرین» شامل:

 • پذیرش دیابت و آشنایی با انواع تفاوت‌های بین افراد
 • آشنایی با موقعیت‌های اورژانسی دیابت و مدیریت آن‌ها
 • آشنایی با انواع خوراکی‌های سالم و ناسالم در جشن تولد
 • مدیریت شرایط در مواجهه با خوراکی‌های ناسالم
 • انتخاب خوراکی سالم بر اساس تصمیم‌گیری آگاهانه و حل مسئله
 • آشنایی با حلزونی غذا خوردن و لذت بردن از آن

در پایان این کارگاه افراد شرکت‌کننده می‌توانند:

 • کودکان با جرئتمندی بیشتر در جمع‌ها حضور پیدا کنند و دیابت را به‌عنوان یک تفاوت نه نقص ببیند.
 • با توجه به شرایط سنی خود، توانایی مدیریت افت قند و قند بالا را در لحظه دارند.
 • همکاری و تمایل بیشتر برای انتخاب غذاها سالم و افزایش توان تصمیم‌گیری آگاهانه در مهمانی‌ها را دارند.
 • یادگیری غذا خوردن به روش ذهن آگاهی
 • آشنایی والدین با نحوه برخورد صحیح با کودک و راه‌های افزایش همیاری کودک در مهمانی‌ها (مختص والدین)

برای شرکت در کارگاه «تولد کودکان شیرین» نیازی به گذراندن دوره‌های دیگر نیست، فقط کافی است عضو گابریک شوید و در ماه تولد فرزند خود با شماره 82433-021 داخلی 1 تماس بگیرید و در این کارگاه آنلاین ثبت‌نام کنید.

زنگ شیرین مدرسه

کودک دیابتی مانند سایر کودکان زمان زیادی را در مدرسه سپری می‌کند. دور بودن از والدین، انجام فعالیت‌های بدنی بیشتر و متنوع، برنامه غذایی متفاوت، عدم تمایل برای تزریق انسولین یا تست قند در مدرسه از عواملی هستند که می‌توانند بر روی مدیریت قند خون کودک دیابتی تأثیرگذار باشند. آنچه به کودکان و خانواده‌های آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند در مدرسه کنترل قند خون خوبی داشته باشند، شناسایی مسائل و آشنایی با راهکارهای آن است که با آموزش در این زمینه امکان‌پذیر می‌شود. کارگاه آموزشی «زنگ شیرین مدرسه» فرصتی برای آموزش درباره مدیریت دیابت و کنترل قند خون در مدرسه است.

زنگ شیرین مدرسه درواقع یک کارگاه آموزشی جذابی است که در آن کودکان به همراه شخصیت محبوب خود؛ کیپو؛ با کمک بازی و دیدن فیلم‌های آموزشی مهارت‌های مهمی مانند جرات ورزی، دوست‌یابی و حل مسئله را یاد می‌گیرند تا بتوانند با اعتمادبه‌نفس درباره دیابت خود با دیگر دانش آموزان صحبت کنند، سؤالات مربوط به دیابت را پاسخ دهند و ارتباط مؤثر و بهتری را با دوستان خود برقرار کنند و با دیابت در مدرسه به‌خوبی کنار بیایند.

این کارگاه آموزشی برای کودکان دیابتی نوع یک در بازه سنی 7-12 سال از سراسر ایران است. مدت این کارگاه آموزشی 3 ساعت و به‌صورت آنلاین و رایگان برگزار خواهد شد.

سرفصل‌های آموزشی «زنگ شیرین مدرسه»:

 • صحبت کردن در مورد ابتلا به دیابت با سایر دانش آموزان و کادر مدرسه
 • انجام تست قند و یا تزریق انسولین در مدرسه
 • روبه‌رو شدن با موقعیت‌های مانند افت قند و یا قند بالا و مدیریت آن در مدرسه
 • شرکت در برنامه‌ها و جشن‌های مدرسه
 • زنگ ورزش
 • تغذیه سالم در مدرسه
 • انتخاب خوراکی مناسب از بوفه مدرسه

درکنار فرزندم

والدین کودکان مبتلابه دیابت مانند همه والدین هرروز با کلی مشغله، نگرانی مالی و وظایف مراقبت از فرزندان روبه‌رو هستند، حتی گاها مجبورند مسئولیت‌های خانه را به‌تنهایی به دوش بکشند و در کنار همه این موارد با چالش‌های مختلف در حوزه مدیریت دیابت مانند عدم همکاری فرزند برای اندازه‌گیری قند خون، تزریق انسولین یا تغذیه سالم و.. روبرو هستند. با توجه به همه مسائل ذکرشده و کمبود وقت و حوصله گاهی والدین این کودکان احساس تنهایی و درماندگی می‌کنند.

از طرفی والدین توانایی بالایی برای تأثیرگذاری بر روی فرزند خود دارند اما واقعیت این است که تا وقتی فرزند نخواهد همکاری کند، والدین هم نمی‌توانند او را مجبور به انجام کارها و وظایفش درزمینهٔ مدیریت دیابت کنند. همه این موارد نشان می‌دهد که مسئولیت مراقبت از فرزند مبتلابه دیابت کاری سخت و چالش‌برانگیز است. بنابراین لازم است که یک ارتباط و همکاری مؤثر بین فرزند و والد ایجاد شود و همچنین والدین مهارت‌ها و اطلاعات بیشتری کسب کنند.

دوره در کنار فرزندم، دوره آموزشی آنلاین ویژه والدین کودکان مبتلابه دیابت نوع 1 در رده سنی 4- 12 سال است. در این دوره همراهتان هستیم تا در کنار زندگی با دیابت خانه‌ای امن و آرام برای خود و فرزندتان بسازید و دیابت را به فرصت و تجربه شگفت‌انگیزی برای آموزش و رفتار مسئولانه تبدیل کنیم.

این دوره در دو جلسه 3 ساعته برگزار خواهد شد که به مفاهیم ذیل خواهیم پرداخت:

آشنایی با مهارت های سازگاری با دیابت:

 • بررسی و شناسایی دقیق مشکلات و نیازهای درونی فرزندان
 • شناسایی سبک‌های فرزند پروی خود و نحوه تعامل با آن‌ها
 • افزایش مهارت‌های سازگاری و پذیرش بیماری در خانواده

آشنایی با ابزارهای فرزندپروری در دیابت:

 • آشنایی با روش‌های ترغیب فرزندان به همیاری در مدیریت دیابت
 • به‌کارگیری ستایش و تشویق مؤثر در سبک‌های تعاملی با آن‌ها
 • آشنایی با جایگزین‌های تنبیه و به‌کارگیری مناسب از پیامدهای رفتاری برای داشتن فرزندی مسئول و پاسخگو
 • آشنایی با الفبای شکل‌دهی استقلال

در پایان این دوره افراد شرکت‌کننده می‌توانند:

 • راهی را می‌یابند که بتوانند دوباره به خودشان احساس خوبی داشته باشند و به فرزندشان کمک کنند تا آن‌ها نیز درباره خود احساس خوبی داشته باشند.
 • راهی را می‌یابند که نسبت به احساس افراد خانواده بیشتر حساس باشند.
 • راهی را می‌یابند که در برابر نیازهای فرزندشان با آگاهی و خلاقیت رفتار کنند.
 • راهی را می‌یابند که بدون عیب‌جویی و سرزنش فرزندشان را با دیابت همراه کنند و فرزندشان مسئول و دقیق بار بیایند.
 • می‌توانند دور باطل گفتگو میان خودشان و فرزندشان که نسل به نسل به ارث رسیده را بشکنند و میراث متفاوتی برای فرزندشان باقی بگذارند. روش ارتباطی متفاوت و مؤثری که بتوانند برای بقیه عمر خود و با دوستان، همکاران، همسر و روزی با فرزند خود داشته باشند.

الفبای کنترل دیابت در مدرسه

بسیاری از این نگرانی‌ها می‌تواند در ارتباط با فرزندتان، کنترل قند او در مدرسه و یا رفتار کادر مدرسه و یا سایر دانش آموزان با او باشد. پیدا کردن راهکار مناسب برای این‌همه نگرانی و سؤالات به‌تنهایی امکان‌پذیر نیست، انجمن دیابت گابریک با طراحی دوره‌ی «الفبای کنترل دیابت در مدرسه» همراه شماست تا کادر مدرسه و فرزند خود را توانمند کنید و محیطی امن و بدون تبعیض برای تحصیل فرزند خود مهیا کنید.

در دوره «الفبای کنترل دیابت در مدرسه» به بررسی اصول پایه برای آماده‌سازی روان‌شناختی کودکان دیابتی برای حضور در مدرسه، آموزش اصول مدیریت دیابت در مدرسه و ارائه روش و ابزارهای مختلف کارآمد جهت افزایش ارتباط و مشارکت کادر مدرسه برای مدیریت دیابت می‌پردازیم.

این کارگاه آموزشی برای والدین کودکان دیابتی نوع 1 در بازه سنی 6 تا 12 سال از سراسر ایران است. مدت این کارگاه آموزشی 3 ساعت و به‌صورت آنلاین و رایگان برگزار خواهد شد.